Litwa Zachodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Litwa.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Litwa Zachodnia, Litwa

Na wakacje: Litwa Zachodnia, Litwa


Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Zachodnia
Zdjęcia Litwa
Zachodnia część Litwy to jedne z najpiękniejszych terenów nadbałtyckich. Obejmuje dwie litewskie krainy etnograficzne – Żmudź i tak zwaną Mała Litwę. Pierwsza z nich znana jest z małej architektury (m.in. maleńkie kapliczki w każdym niemal miejscu), druga natomiast słynie z tradycyjnej drewnianej architektury. Mała Litwa nazywana jest też Litwą Mniejszą lub Pruską. Litwa Zachodnia leży nad Bałtykiem i to właśnie tu (Mała Litwa) znajduje się Mierzeja Kurońska, jeden z najpiękniejszych zakątków Litwy. Głównymi ośrodkami miejskimi są tutaj Kłajpeda, Połąga, Szawle i Telsze.

Klimat i pogoda na Litwie

pogoda: Wilno

6°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1018 hPa
wiatr:310° 11 km/h
 • Wycieczki: Litwa Zachodnia, Litwa


 • Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Zachodnia
 • Regiony


  • Wybrzeże Bałtyckie – piękne piaszczyste plaże, wsie rybackie, morskie porty to idealne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku.
  • Żmudź – idealne miejsce do uprawiania turystyki nizinnej. Charakterystyczne dla regionu są przydrożne kapliczki.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Kłajpeda, Szawle, Telsze, Taurowi, Połąga.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Mierzeja Kurońska, Pałac Tyszkiewiczów w Połądze, Góra Krzyżowa pod Szawlami, Szlak Bursztynowy, Smiltyna, Żmudzki Park Narodowy.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Litwa Mniejsza, Żmudź.
 • Geografia i przyroda


 • Na zachodzie Litwy, wzdłuż Morza Bałtyckiego, łagodnie obniżając się ku morzu, rozciąga się Pobrzeże Żmudzkie. Linia brzegowa Morza Bałtyckiego jest raczej łagodna, przeważają tutaj piaszczyste plaże. Perłą Litwy jest z pewnością Mierzeja Kurońska, która oddziela Zatokę Kurońską od Morza Bałtyckiego. Długi półwysep jest porośnięty sosnowymi i brzozowymi lasami i trawami o długich korzeniach, które chronią go przed zniszczeniem. Mierzeja jest również zagłębiem bursztynu, który możemy znaleźć wśród piasków nadmorskim plaż. Na terenach zachodnich położone się dwa Parki Narodowe- Mierzei Kurońskiej i Żmudzki. W tym drugim odnajdziemy nizinne tereny, gdzie królują lasy, w których między drzewami przebłyskują tafle jezior.
 • Historia


 • Zachodnia Litwa to dwie krainy etnologiczne - Mała Litwa i Żmudź. Ta druga jest regionem szczególnie ciekawym pod względem historycznym i kulturowym. Od najdawniejszych czasów charakteryzowała się niezależnością. Ludność walczyła o wolność z Krzyżakami, a później o swoje prawa w czasach przynależności do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Odrębność przejawiała się także w dialekcie. Język żmudzki znacząco odróżnia się od litewskiego. Region ten znany jest z ogromniej ilości przydrożnych kapliczek i pysznej kuchni regionalnej. Natomiast, Miała Litwa ze swoim najcenniejszym portem Kłajpedą, była celem wielu podbojów. O port walczyli m.in. Krzyżacy, Prusowie, Trzecia Rzesza, a nawet Francja. Taka sytuacja doprowadziła do skomplikowanych stosunków wewnętrznych i wymieszania narodowościowego.
 • Sport i rekreacja


 • Miejscowości nadmorskie to raj dla miłośników żeglarstwa, windsurfingu, czy paralotniarstwa.
  W tym regionie jest wiele szlaków rowerowych i tras poznawczych. Najpopularniejszy to Nadmorski Szlak Rowerowy o łącznej długości 216 kilometrów.
  Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie, gdzie czas umilą nam delfiny, foki, czy lwy morskie.
  Rejs po Mierzei Kurowskiej odkryje przed nami wsie z wodnymi ulicami i stare latarnie.
  Jezioro Płotele będzie niezwykłą gratka dla miłośników nurkowania, przejrzystość wody pozwala na odkrywania podwodnych pozostałości historii.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Lit (LTL); 1 lit = 1,23 zł.
  • Wizy – w przypadku pobytu na Litwie nie dłuższego niż 90 dni, wiza nie jest wymagana. Do wjazdu na teren państwa potrzebny jest jedynie paszport lub dowód osobisty, który musi być ważny nie mniej niż 90 dni. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni.
  • Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie w takim samym zakresie.
  • Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy. Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.


Wilno - prognoza pogody, Litwa

10800000
Aktualne warunki

Poniedziałek
16 maja
Słonecznie
6°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:81%
widoczność:10 km
ciśnienie:1018 hPa
wiatr:310° 11 km/h
wsch. słońca:05:12
zach. słońca:21:20
Wtorek
17 maja
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 1°C    max: 12°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.5 mm
wiatr:326°  26 km/h
wsch. słońca:05:11
zach. słońca:21:22
Środa
18 maja
Częściowe zachmurzenie
min: 0°C    max: 15°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:319°  18 km/h
wsch. słońca:05:09
zach. słońca:21:23
Czwartek
19 maja
Częściowe zachmurzenie
min: 3°C    max: 18°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:278°  19 km/h
wsch. słońca:05:07
zach. słońca:21:25
Piątek
20 maja
Częściowe zachmurzenie
min: 9°C    max: 22°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:218°  16 km/h
wsch. słońca:05:06
zach. słońca:21:27

Wilno - klimat na Litwie

Litwa - kiedy na wakacje?
 • Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
 • Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
 • Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
 • Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C. Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C. Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-4,-2,5,7,12,14,12,8,5,-1,-5,0,0,4,14,18,22,23,22,16,10,2,-1,-1.5,-2.0,1.0,9.5,12.5,17.0,18.5,17.0,12.0,7.5,.5,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
125589896311
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
45,110,51,58,51,55,131,52,60,49,68,49,90,86,77,70,64,72,74,75,78,84,88,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
232017151014131312151617

Litwa wycieczki: oferty wczasów Litwa

Zdjęcia - Litwa

Litwa zdjęcie 1Litwa zdjęcie 2Litwa zdjęcie 3
Litwa zdjęcie 4Litwa zdjęcie 5Litwa zdjęcie 6
Litwa zdjęcie 7Litwa zdjęcie 8Litwa zdjęcie 9
Litwa zdjęcie 10
Litwa - więcej zdjęć

Hotele Litwa Zachodnia

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne