Litwa - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Litwa.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Litwa

Na wakacje: Litwa


Przewodnik turystyczny: Litwa
Zdjęcia Litwa
Republika Litewska to nieduży, niespełna 4-milionowy kraj położony nad Morzem Bałtyckim i wschodni sąsiad Polski. Kraj i naród bliski polskiemu ze względu na wspólnotę narodów (Rzeczpospolita Obojga Narodów). Litwa to kraj o bogatych i wciąż żywych lokalnych tradycjach związanych z poszczególnymi regionami. Regiony – Auksztota, Żmudź, Dzukia (Dajnawa), Suwalszczyzna oraz Mała Litwa – różnią się między sobą zarówno krajobrazowo, jak też tradycyjnym rzemiosłem, z którego słyną litewskie krainy. Przepiękne krajobrazy z Mierzeją Kurońską na czele, piaszczyste plaże nad chłodnym Bałtykiem, piwo z Auksztoty, pola zbóż po horyzont na Suwalszczyźnie, tradycyjna ludowa architektura miast Małej Litwy oraz kosmopolityczna stolica – Wilno. By doświadczyć wszystkich atrakcji Litwy warto się wybrać na wycieczkę objazdową po tym przepięknym kraju.

Klimat i pogoda na Litwie

pogoda: Wilno

-1.62°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:overcast clouds%
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:107° 5 km/h
 • Wycieczki: Litwa


 • Przewodnik turystyczny: Litwa
 • Regiony


  • Litwa Zachodnia – W jej skład wchodzi Wybrzeże Bałtyckie i Żmudź.
  • Litwa Wschodnia – Składa się z kilku mniejszych regionów tj.: region Wilna, Kowna i Północno-Wschodni.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Wilno, Kowno, Kłajpeda, Troki, Kiejdany.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Stare Miasto i Ostra Brama w Wilnie, Muzeum Diabłów i Dom Perkuna w Kownie, Żmudzki Park Narodowy.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Wilna, Region Kowna, Region Północno-Wschodni, Wybrzeże Bałtyckie, Żmudź.
 • Geografia i przyroda


 • Litwa jest państwem położonym na południowo-wschodnim brzegu Morza Bałtyckiego, w Europie Środkowej. Graniczy z Rosją (Obwód Kaliningradzki), Polską, Białorusią oraz Łotwą. Linia brzegowa Litwy jest w większości płaska i wyrównana. Jedynie w pobliżu granicy z Rosją można spotkać pewne urozmaicenie brzegu w postaci niewielkich, płytkich zatok. Generalnie cały kraj ma ukształtowanie nizinne. Klimat można scharakteryzować jako umiarkowanie ciepły. Występują tu charakterystyczne silne wiatry, a także szybkie zmiany pogody. Dla tamtejszego klimatu charakterystyczne jest również to, że w pobliżu brzegu Morza Bałtyckiego panuje klimat przejściowy, na wschodzie z cechami klimatu kontynentalnego.
 • Historia


 • Najstarsze znaleziska archeologiczne na Litwie pochodzą z XI wieku p.n.e. Przełom II i III wieku p.n.e. przyniósł Litwie migrację ludów indoeuropejskich ze Wschodu. To właśnie w nich można dopatrywać się przodków Bałtów, w tym także Litwinów. Pierwsza wzmianka o Litwie pochodzi z 1009 roku. Do XIII wieku obecny teren Litwy zamieszkiwały różne plemiona, które nie tworzyły wspólnie jednego państwa. Dopiero w wieku XIII plemionami zaczęli przewodzić książęta. Pierwszym władcą Litwy był Mendog, który zginął w 1263 roku. Za czasów jego panowania, państwo było nękane częstymi najazdami przez zakony rycerskie. Jednak, pomimo długotrwałych wojen, Wielkie Księstwo Litewskie szybko się rozrastało – Litwini podbili ziemie należące obecnie do Białorusi, Ukrainy a także fragmenty Polski oraz Rosji. W tym czasie Wielkie Księstwo Litewskie było największym państwem w Europie. Kolejnym władcą Litwy został w 1315 roku Giedymin. Jego rządy przyczyniły się do umocnienia państwa oraz do poprawienia stosunków z Królestwem Polskim. Po śmierci Giedymina władzę sprawowali kolejno jego synowie, a następnie w 1377 roku władzę objął Jagiełło (wnuk Giedymina), który podpisał sojusz z Polską i w 1386 roku przyjął chrzest; poślubił Jadwigę Andegaweńską i został koronowany na króla Polski. Największym sukcesem, pod względem militarnym, była w 1410 roku bitwa pod Grunwaldem, którą Polska wraz z Litwą stoczyła przeciw wojskom krzyżackim. W 1413 roku została podpisana unia horodelska, która ustanowiła instytucję odrębnego księcia dla Litwy. W roku 1569 doszło do zawarcia między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim unii lubelskiej, która powoływała do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wybuch I wojny światowej przyniósł nadzieję Litwinów na odzyskanie przez ich państwo niepodległości. W 1918 roku powstało nowe, niepodległe państwo – Królestwo Litwy, które w rzeczywistości było uzależnione od Niemiec. Do roku 1990 na Litwie trwała okupacja – najpierw Niemiecka potem Rosyjska. W tym samym roku Litwa ogłosiła swoją niepodległość i w 1992 roku odbyły się pierwsze wolne wybory do Sejmu Republiki Litewskiej. W 2004 roku Litwa stała się członkiem ONZ oraz Unii Europejskiej.
 • Sport i rekreacja


  • Miłośników jazdy rowerowej może ucieszyć istnienie specjalnego Nadmorskiego Szlaku Rowerowego.
  • Turyści lubiący spacery na pewno od razu pokochają długie, piaszczyste plaże Litwy. Ponadto wiele parków miejskich oraz punktów widokowych również z pewnością przypadnie im do gustu.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Lit (LTL); 1 lit = 1,23 zł.
  • Wizy – w przypadku pobytu na Litwie nie dłuższego niż 90 dni, wiza nie jest wymagana. Do wjazdu na teren państwa potrzebny jest jedynie paszport lub dowód osobisty, który musi być ważny nie mniej niż 90 dni. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni.
  • Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie w takim samym zakresie.
  • Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy. Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.

Wilno - prognoza pogody, Litwa

7200000
Aktualne warunki

Poniedziałek
28 listopada
Pochmurno
-1.62°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:overcast clouds%
wilgotność:94%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:107° 5 km/h
Poniedziałek
28 listopada
Pochmurno
min: -1.62°C    max: -0.79°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:107°  5 km/h
wsch. słońca:08:13
zach. słońca:16:01
Wtorek
29 listopada
Pochmurno
min: -4.92°C    max: -0.25°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:135°  9 km/h
wsch. słońca:08:15
zach. słońca:16:00
Środa
30 listopada
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: -4.83°C    max: 0.38°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.25 mm
wiatr:84°  10 km/h
wsch. słońca:08:16
zach. słońca:15:59
Czwartek
1 grudnia
Pochmurno
min: -1.29°C    max: 0.8°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:114°  7 km/h
wsch. słońca:08:18
zach. słońca:15:58
Piątek
2 grudnia
Pochmurno
min: -6.01°C    max: -2.25°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:75°  11 km/h
wsch. słońca:08:19
zach. słońca:15:57

Wilno - klimat na Litwie

Litwa - kiedy na wakacje?
 • Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
 • Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
 • Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
 • Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C. Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C. Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-4,-2,5,7,12,14,12,8,5,-1,-5,0,0,4,14,18,22,23,22,16,10,2,-1,-1.5,-2.0,1.0,9.5,12.5,17.0,18.5,17.0,12.0,7.5,.5,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
125589896311
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
45,110,51,58,51,55,131,52,60,49,68,49,90,86,77,70,64,72,74,75,78,84,88,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
232017151014131312151617

Litwa wycieczki: oferty wczasów Litwa

Zdjęcia - Litwa

Litwa zdjęcie 1Litwa zdjęcie 2Litwa zdjęcie 3
Litwa zdjęcie 4Litwa zdjęcie 5Litwa zdjęcie 6
Litwa zdjęcie 7Litwa zdjęcie 8Litwa zdjęcie 9
Litwa zdjęcie 10
Litwa - więcej zdjęć

Hotele Litwa

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne