Region Wilna - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Litwa.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Region Wilna, Litwa

Na wakacje: Region Wilna, Litwa


Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Wschodnia > Region Wilna
Zdjęcia Litwa
Region Wilna to nie tylko stolica Republiki Litewskiej z przedmieściami, lecz także tereny na południowy-zachód od Wilna. Obejmuje część Auksztoty (w tym także Auksztocki Park Narodowy) oraz Dzukię, czyli znaczną część Pojezierza Litewskiego. Najważniejsze lokalne ośrodki miejskie i turystyczne to, oprócz samego Wilna, również Troki, Durskienniki i Olita.

Klimat i pogoda na Litwie

pogoda: Wilno

-2°C
Marznąca mżawka
opady:brak
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:180° 15 km/h
 • Wycieczki: Region Wilna, Litwa


 • Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Wschodnia > Region Wilna
 • Atrakcje


  • Stare Miasto Wilna – spacer po starówce będzie swoistym odkrywaniem historii Wilna, obcowaniem z jego bogatą kulturą i tradycją.
  • Ostra Brama – jedyna pozostałość z murów obronnych miasta, znajduje się w niej słynny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
  • Cmentarz na Rossie – jedna z najstarszy i cennych pod względem historycznym i kulturowym nekropolii na Litwie.
  • Zamek w Trokach – rekonstrukcja zamku pierwotnie wzniesionego w XV wieku, zbudowany na wyspie nad jeziorem Galwe.
  • Ausztocki Park Narodowy – położony na północnym wschodzie Litwy. Z jego wzgórz rozpościera się widok na 126 jezior.
  • Kiernów – pierwsza stolica litewska. Dobrze zachowane zabytki dawnej kultury i tradycji przeniosą nas wprost do epoki brązu. Wpisana na listę UNESCO.
 • Ośrodki


  • Wilno – główny ośrodek turystyczny. Malownicze uliczki, muzea i kościoły pokazują wielokulturowość miasta i jego bogatą historię.
  • Driskienniki – miasto uzdrowiskowe, będziemy tu mogli poszaleć w aquaparku, jak również zrelaksować się w tradycyjnej rosyjskiej bani.
  • Olita – to ośrodek kultury Dzuków, którzy słyną ze swej muzykalności i pasji do śpiewu. W tym regionie odnajdziemy wsie z XVII wieku, gdzie nadal ludzie zajmują się sztuką rzemieślniczą.
  • Troki – swoją niezwykłość miasto zyskuje dzięki jeziorom, nad którymi jest położone. Jest uznawane za miejscowość uzdrowiskową.
 • Geografia i przyroda


 • Ten region Litwy, w odróżnieniu od nizinnej reszty kraju, charakteryzuje się pagórkami i wzniesieniami. Tutaj również znajduję się najwyższy punkt Litwy- Wysoka Góra (293,84 m. n.p.m.). Na tym obszarze położone są aż 3 Parki Narodowe, dzięki którym możemy zapoznać się z licznymi gatunkami zwierząt i roślin, z których część wpisana jest do rejestru gatunków wymierających. Na wschodnich krańcach, od północy, aż po granice z Polską, rozciąga się pas jezior. Ich ogromna ilość w połączeniu z otaczającymi wzniesieniami nadaje tej krainie bajkowego oblicza. W dodatku, niektóre z nich są połączone ze sobą rzekami i strumykami, przez co tworzą swego rodzaju wodny labirynt.
 • Historia


 • Historyczna nazwa terenów położonych w południowej części Litwy to Dzukia. Wzięła się ona od dzukowania, tj. od charakterystycznej wymowy ówczesnych mieszkańców. Do tego regionu etnograficznego należą takie miasta jak Wilno, Olita, Grodno, czy Lida. Ważną rolę historyczną na tym terenie odgrywa Wilno. Spalane doszczętnie, przetrwało bunty wewnątrzpaństwowe, jak również najazdy ze strony Krzyżaków, czy Rosjan. Na początku XX wieku stało się kością niezgody w walce o przynależność między Litwinami i Polakami. Pomimo ciężkich przejść, Wilno po dziś dzień jest prężnie rozwijającym się ekonomicznym i politycznym ośrodkiem kraju, gdzie można spotkać się z najwybitniejszymi przedstawicielami litewskiego świata kultury i sztuki. To miasto wielu religii, zobaczymy tu prawosławne cerkwie, jak również świątynie żydowskie.
 • Sport i rekreacja


  • Rej statkiem po Niemnie pozwoli nam podziwiać ląd z niebywałej perspektywy.
  • Tereny te, dzięki siatce rzek, strumyków i jezior, są idealnym miejscem dla organizacji spływów kajakowych.
  • Park linowy w Druskiennikach, ze swoją główną atrakcją przejazdem na linie nad rzeką Niemen, dostarcza wrażeń zarówno starszym, jak i młodszym amatorom górskich wspinaczek.
 • Warto wiedzieć


  • Waluty – Lit (LTL); 1 lit = 1,23 zł.
  • Wizy – w przypadku pobytu na Litwie nie dłuższego niż 90 dni, wiza nie jest wymagana. Do wjazdu na teren państwa potrzebny jest jedynie paszport lub dowód osobisty, który musi być ważny nie mniej niż 90 dni. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni.
  • Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie w takim samym zakresie.
  • Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy. Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.

Wilno - prognoza pogody, Litwa

7200000
Aktualne warunki

Czwartek
27 stycznia
Marznąca mżawka
-2°C
Marznąca mżawka
opady:brak
zachmurzenie:75%
wilgotność:86%
widoczność:10 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:180° 15 km/h
Czwartek
27 stycznia
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
min: -7°C    max: -3°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
opady:1.6 mm
wiatr:238°  16 km/h
wsch. słońca:08:18
zach. słońca:16:47
Piątek
28 stycznia
Intensywne opady śniegu
min: -0°C    max: 1°C
Intensywne opady śniegu
opady:13.0 mm
wiatr:231°  24 km/h
wsch. słońca:08:17
zach. słońca:16:49
Sobota
29 stycznia
Intensywne opady śniegu
min: -2°C    max: 1°C
Intensywne opady śniegu
opady:16.0 mm
wiatr:281°  30 km/h
wsch. słońca:08:15
zach. słońca:16:51
Niedziela
30 stycznia
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
min: -5°C    max: -0°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
opady:9.9 mm
wiatr:257°  33 km/h
wsch. słońca:08:13
zach. słońca:16:53
Poniedziałek
31 stycznia
Burze śnieżne
min: -5°C    max: 0°C
Burze śnieżne
opady:31.5 mm
wiatr:278°  42 km/h
wsch. słońca:08:12
zach. słońca:16:55

Wilno - klimat na Litwie

Litwa - kiedy na wakacje?
 • Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
 • Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
 • Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
 • Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C. Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C. Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-4,-2,5,7,12,14,12,8,5,-1,-5,0,0,4,14,18,22,23,22,16,10,2,-1,-1.5,-2.0,1.0,9.5,12.5,17.0,18.5,17.0,12.0,7.5,.5,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
125589896311
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
45,110,51,58,51,55,131,52,60,49,68,49,90,86,77,70,64,72,74,75,78,84,88,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
232017151014131312151617

Litwa wycieczki: oferty wczasów Litwa Wschodnia

Zdjęcia - Litwa

Litwa zdjęcie 1Litwa zdjęcie 2Litwa zdjęcie 3
Litwa zdjęcie 4Litwa zdjęcie 5Litwa zdjęcie 6
Litwa zdjęcie 7Litwa zdjęcie 8Litwa zdjęcie 9
Litwa zdjęcie 10
Litwa - więcej zdjęć

Hotele Region Wilna

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne