Wilno - Litwa Wschodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Litwa.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Wilno, Litwa

Na wakacje: Wilno, Litwa


Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Wschodnia > Region Wilna > Wilno
Zdjęcia Litwa
Stolica Republiki Litewskiej położona w południowo-zachodniej części kraju. Ośrodek administracyjny, polityczny, gospodarczy, kulturalny i uniwersytecki. Wilno to historyczne, tętniące życiem miasto, z dużą ilością terenów rekreacyjnych i spacerowych, m.in. nad rzeką Wilią. Stolica przyciąga swoimi możliwościami oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Do najważniejszych zabytków Wilna zalicza się przede wszystkim Stare Miasto z przepiękną zabudową kamienic (UNESCO) oraz okazałymi rezydencjami magnackimi, Ostrą Bramę, czyli jedną z bram miejskich znaną z mickiewiczowskiej „Inwokacji”, wraz z katedrą św. Stanisława, symbol miasta – zamek Giedymina, a także nekropolię na Rossie, miejsce ważne zwłaszcza dla Polaków. Do najciekawszych manifestacji w mieście jest Wileński Jarmark Kaziukowy, organizowany co roku w marcu już od 300 lat.

Klimat i pogoda na Litwie

pogoda: Wilno

28°C
Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:brak
zachmurzenie:37%
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:120° 11 km/h
 • Wycieczki: Wilno, Litwa


 • Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Wschodnia > Region Wilna > Wilno
 • Geografia i przyroda • Wilno jest stolicą Okręgu Wileńskiego. Leży w pobliżu wschodniej granicy państwa u zbiegu dwóch rzek: Wilii i Wilenki. Około 26 km od miasta znajduje się geograficzny środek Europy.
 • Historia


 • Historia Wilna sięga V w. n.e. Z tego okresu pochodzą najstarsze fragmenty osady założonej na Górze Zamkowej. Stolicą państwa jest od XIV wieku. Korzystając z położenia na przecięciu licznych szlaków handlowych szybko się rozwijało i rosło w siłę. Złoty wiek miasta przypada na czasy Jagiellonów, szczególnie zaś Zygmunta II. W drugiej połowie XVI wieku, za rządów Stefana Batorego w Wilnie została założona Akademia Wileńska. XVII wiek rozpoczął powolny upadek miasta. Niszczyły je pożary i wojny. W okresie zaborów znalazło się pod panowaniem Rosji. Mieszkańcy miasta brali czynny udział w powstaniach listopadowym i styczniowym. Po zakończeniu I wojny światowej rozgorzał spór polsko-litewski o Wilno zakończony przyłączeniem miasta do Polski. Po II wojnie światowej było stolicą Litewskiej Republiki Radzieckiej. Od 1991 r. Wilno jest stolicą niepodległej Litwy.
 • Atrakcje


  • Stare Miasto wileńskie należy do najpiękniejszych i największych w Europie środkowo-wschodniej. Jego najsłynniejszymi obiektami są, bez wątpienia, Ostra Brama, bazylika archikatedralna, gmach uniwersytetu, katedra, kościół św. Piotra i Pawła. Wędrując pomiędzy uliczkami warto odwiedzić dom Adama Mickiewicza. Kawałek dalej jest miejsce szczególnie cenne i bliskie wielu Polakom, Cmentarz na Rossie, gdzie pochowano wielu żołnierzy, bohaterów narodowych i twórców sztuki.
  • W mieście jest wiele parków. W pobliżu centrum, pomiędzy klasztorem bernardynów, górą zamkową i Wilenką jest ulubiony spacerowy park mieszkańców miasta, Park Serejkiski. Na brzegu Wilii znajduje się Park w Werkach. Niedaleko ulicy T. Kościuszki jest Park Górny, w którym znajduje się słynna Góra Trzech Krzyży. Swój ogród botaniczny ma także Uniwersytet Wileński.
  • Wilno pełne jest pomników. Warto obejrzeć przede wszystkim rzeźby nagrobne cmentarza na Rossie. Oprócz tego, swoich pomników doczekali się m. in. Mendog, Giedymin, Barbara Radziwiłłówna, Adam Mickiewicz, Stanisław Moniuszko.
 • Gastronomia


 • Nie ma większego problemu ze znalezieniem restauracji w centrum. Oferta jest bardzo bogata, znajdziemy zarówno kuchnię miejscową jak i lokale serwujące potrawy rozmaitych państw Europy
  i świata. Można także zanurzyć się w licznych pubach, kawiarniach czy winiarniach.
 • Zakupy


 • Oferta zakupowa Wilna również jest bardzo bogata. Zakupy robić można zarówno w wielkich centrach handlowych, niedużych sklepach jak i targowiskach. Szczególną popularnością cieszą się wyroby
  z bursztynu.
 • Życie nocne


 • Kluby i wileńskie życie nocne nie odbiega od europejskich standardów. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy ciężkich brzmień, jak i dyskotek.
 • Festiwale


 • W mieście odbywają się liczne festiwale. Jednym z najbardziej znanych są Kaziuki, czyli festyn na dzień św. Kazimierza. Corocznie odbywa się międzynarodowy festiwal chórów Laudate Dominium. Oprócz tego odbywają się festiwale folklorystyczne, pieśni i tańca oraz teatralne.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – 1 lit = 100 centów (LTL), 1 lit = 1,23 zł.
  • Wizy – Litwa jest w strefie Schengen, więc Polaków dodatkowe wizy nie obowiązują. Należy jednak mieć przy sobie jeden z dokumentów tożsamości. W przypadku pobytu na Litwie do 90 dni, wiza pobytowa nie jest wymagana. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni.
  • Ubiór - nadzwyczajnych obostrzeń dotyczących stroju nie ma. Należy jednak pamiętać, przez uszanowanie miejsca, wchodząc do kościołów, o zakryciu ramion i kolan.
  • Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie w takim samym zakresie.
  • Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy.
  • Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.

Wilno - prognoza pogody, Litwa

10800000
Aktualne warunki

Wtorek
28 czerwca
Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
28°C
Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:brak
zachmurzenie:37%
wilgotność:55%
widoczność:10 km
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:120° 11 km/h
wsch. słońca:04:45
zach. słońca:22:00
Środa
29 czerwca
Umiarkowane opady deszczu
min: 17°C    max: 31°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:13.7 mm
wiatr:203°  12 km/h
wsch. słońca:04:45
zach. słońca:22:00
Czwartek
30 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 17°C    max: 27°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.9 mm
wiatr:154°  15 km/h
wsch. słońca:04:46
zach. słońca:21:59
Piątek
1 lipca
Częściowe zachmurzenie
min: 19°C    max: 29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:141°  17 km/h
wsch. słońca:04:47
zach. słońca:21:59
Sobota
2 lipca
Umiarkowane opady deszczu
min: 17°C    max: 31°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:6.0 mm
wiatr:215°  18 km/h
wsch. słońca:04:48
zach. słońca:21:59

Wilno - klimat na Litwie

Litwa - kiedy na wakacje?
 • Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
 • Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
 • Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
 • Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C. Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C. Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-4,-2,5,7,12,14,12,8,5,-1,-5,0,0,4,14,18,22,23,22,16,10,2,-1,-1.5,-2.0,1.0,9.5,12.5,17.0,18.5,17.0,12.0,7.5,.5,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
125589896311
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
45,110,51,58,51,55,131,52,60,49,68,49,90,86,77,70,64,72,74,75,78,84,88,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
232017151014131312151617

Wilno - opinie i oceny klientów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover

Litwa wycieczki: oferty wczasów Region Wilna

Zdjęcia - Litwa

Litwa zdjęcie 1Litwa zdjęcie 2Litwa zdjęcie 3
Litwa zdjęcie 4Litwa zdjęcie 5Litwa zdjęcie 6
Litwa zdjęcie 7Litwa zdjęcie 8Litwa zdjęcie 9
Litwa zdjęcie 10
Litwa - więcej zdjęć

Hotele Wilno

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne